Kwiat lotosu to niezwykle ceniona roślina, nie tylko ze względu na duże znaczenie symboliczne w wielu kulturach i religiach, ale również ze względu na wspaniałe właściwości pielęgnacyjne i zdrowotne.
Kwiat lotosu,o botanicznej nazwie – Nelumbo nucifera jest narodową rośliną Indii oraz Wietnamu, głęboko zakorzenioną w tamtejszych religiach i kulturze. Posiada on również duże znaczenie w wielu innych krajach azjatyckich, szczególnie na obszarach z dużym wpływem Hinduizmu i Buddyzmu.
Korzyści, jakie kwiat lotosu przynosi dla pielęgnacji skóry
W dzisiejszych czasach zmagamy się z rosnącym zanieczyszczeniem środowiska. Przez to nasza cera często ma matowy wygląd i przedwcześnie się starzeje. Dodatkowo nieświadomie szkodzimy jej, używając syntetycznych kosmetyków. Rozwiązaniem jest stosowanie naturalnych składników.
Z roku na rok rośnie liczba osób, które rezygnują z konwencjonalnych kosmetyków na rzecz ich roślinnych i w pełni organicznych odpowiedników. Przynosi im to korzyści pod postacią pięknej i zdrowej cery. Lotos znajduje się na liście naturalnych składników, które mogą być wykorzystane w pielęgnacji skóry. Oto jego zalety:
- Pomijając jego piękny zapach, kwiat lotosu obfituje w przeciwutleniacze, dzięki czemu doskonale i trwale odżywia skórę.
- Ma silne właściwości nawilżające, przez co poprawia elastyczność oraz koloryt cery, usuwając linie mimiczne, brązowe plamy i zmarszczki.
- Kwiat lotosu jest wykorzystywany w wielu kosmetykach do pielęgnacji skóry, jako ich główny składnik. Zapewnia skórze natychmiastowe nawodnienie. Jeżeli zatem czujesz, że twoja cera jest sucha i się łuszczy, przywróć jej blask, stosując ową roślinę.
- Masz problem z tłustą cerą? Kwiat lotosu może być stosowany zewnętrznie, aby przywrócić jej równowagę, skutecznie zapobiegając powstawaniu trądziku oraz wyprysków.
- Jeśli szukasz ulgi i rozluźnienia po dniu pełnym stresu, doskonałym i sprawdzonym rozwiązaniem także będzie kwiat lotosu. Wykorzystuje się go do produkcji perfum, a pozyskiwany zeń olejek stosowany jest z powodzeniem w aromaterapii.
Korzyści, jakie kwiat lotosu przynosi dla pielęgnacji włosów
Nadmierne wypadanie włosów to prawdziwe utrapienie naszych czasów. Coraz więcej osób skłania się ku naturalnym rozwiązaniom problemów z włosami. Warto zatem zauważyć, że lotos może być wykorzystany do naturalnej kuracji włosów, która nie przynosi żadnych skutków ubocznych!
- Wiele odżywek zawiera wyciągi z lotosu. Zastosuj taką odżywkę, aby zapewnić włosom naturalny blask i pozbyć się rozdwajających końcówek.
- Kwiat lotosu pomaga zwiększać objętość, siłę oraz elastyczność łamliwych włosów. Jeżeli zatem twoje włosy są słabe i matowe, pomóż im, stosując wyciąg z lotosu.
Korzyści, jakie kwiat lotosu przynosi dla zdrowia
Lotos posiada wiele pożądanych w naturalnej medycynie właściwości: ściągające, moczopędne, zmiękczające, przeciwgrzybicze, antybakteryjne, przeciwgorączkowe, przeciwsterydowe, stymulujące serce, przeciwwirusowe, antynowotworowe, odrobaczające oraz chroniące przed otyłością. Wynikają z tego liczne korzyści dla zdrowia:
- Wszystkie części lotosu są wykorzystywane przez medycynę tradycyjną. Nasiona oraz łodygi stosowane są w medycynie ajurwedyjskiej. Są lekarstwem na szeroki zakres problemów zdrowotnych.
- Liście lotosu stosowane są jako lek na nadmierną potliwość, gorączkę, krwotoki, krwawienia z nosa oraz krwiomocz.
- Łodyga lotosu wykorzystywana jest w leczeniu chorób skóry, w tym infekcji grzybiczych oraz zakażeń liszajem obrączkowym, a także ospy, trądu, wymiotów, biegunki, kaszlu, dyzenterii, itd.
- Młode liście są użyteczne w leczeniu wypadania odbytnicy. Pasta z liści redukuje zapalenie skóry oraz gorączkę.
- Kwiat lotosu poprawia płodność zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.
- Pomaga obniżać poziom cholesterolu oraz ciśnienie krwi.
Teraz zapewne już wiesz, dlaczego kwiat lotosu jest narodową rośliną Indii! Warto zobaczyć w nim coś więcej niż piękną ozdobę i wykorzystać go dla zdrowia skóry, włosów oraz całego ciała.
Wartość odżywcza
100 gramów kwiatu lotosu – Nelumbo nucifera zawiera:
- Kalorie – 74 kcal
- Błonnik – 13 %
- Nie zawiera cholesterolu
- Witamina C – 73 %
- Dobre źródło miedzi oraz żelaza
- Niska zawartość tłuszczu
- Zawiera witaminy z grupy B
- Bogate źródło minerałów oraz białka
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz